• Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
Цілі наші шляхетні і відкриті, засоби наші чесні і мирні. Ми переможемо!
ПЕРША УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СУЧАСНОСТІ

Індія звинуватила Китай у провокації та порушенні домовленостей


Вночі з 15 на 16 червня 2020, згідно з індійською заявою, «відбулося запекле вороже зіткнення внаслідок спроби китайської сторони в односторонньому порядку змінити наявні там кордони». Міністерство закордонних справ Індії звинуватило Китай у порушенні досягнутої минулого тижня домовленості про дотримання Лінії актуального контролю (ЛАК) в долині Галван.

На лінії контролю в Ладакху на півночі Індії китайська та індійська армія зосередили важке озброєння, включаючи артилерію і бронетехніку. Однак під час даного інциденту учасники зіткнення використовували тільки палиці і каміння. Прикордонні патрулі часто натикаються один на одного, внаслідок чого виникають випадкові сутички. Але жодного пострілу за п’ять десятиліть не пролунало.

Фундаментом для цього є двостороння угода 1996 року, в якій сказано, що «жодна сторона не повинна відкривати вогонь... проводити операції з використанням вибухівки чи застосовувати вогнепальну зброю або вибухові речовини в межах двох кілометрів від лінії фактичного контролю». Обидві країни відправляють патрульних, які часто беруть участь у фізичному протистоянні.

Дві держави десятиліттями сперечаються за територію у високогірному, переважно незаселеному регіоні. Їхні армії стикаються віч-на-віч у багатьох точках уздовж кордону, який простягається на 3440 км.

Протистояння посилилося в останні кілька місяців після того, як Індія побудувала нову дорогу в Ладакху, уздовж лінії контролю, яка розділяє сторони.

Це розлютило Китай, який розмістив війська та ще раніше побудував власну інфраструктуру на спірній території. Військові обох сторін опинилися поряд, що посилило ризик сутичок.

Таким чином, конфлікт з камінням та палицями став першим бойовим зіткненням на гірському кордоні між Індією та Китаєм за останні 58 років. Між країнами була війна ще в 1962 році. Індія тоді зазнала тяжкої поразки. З того часу дві найбільші держави Азії свої територіальні розбіжності залагоджували без кровопролиття.

У квітні 2020 року Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) після проведення військових навчань зайняла ряд віддалених прикордонних застав уздовж спірного кордону, відомої як Лінія актуального контролю (ЛАК). Обидві сторони швидко перекинули війська і важке озброєння до ЛАК. Але напруга зростала по всій лінії китайсько-індійського кордону.

Відомо про два випадки масових бійок у травні, що закінчилися травмами і пораненнями військовослужбовців. Перша трапилася поруч з транскордонним озером Пангонг-Цо в Ладакх, друга - на гірському перевалі Ла Наку в штаті Сіккім. Це близько 1200 км на південний схід від Пангонг-Цо.

В цілому НВАК, за оцінкою колишнього глави північного командування індійської армії генерал-лейтенанта Панага, захопила в квітні в Ладакх від 40 до 60 квадратних кілометрів території, яку Індія вважає своєю. Індійський уряд намагався з самого початку згладити тягар кризи, не бажаючи публічно показувати, що дії китайської сторони застали його зненацька.

Це перший конфлікт зі смертельними наслідками між ядерними державами за десятиліття. Міністерство оборони Китаю підтвердило, що інцидент призвів до жертв, але досі не назвало кількість постраждалих. Індія повідомила про 20 загиблих — китайські прикордонники вбили трьох індійських солдатів палицями і ще 17 жорстоко побили, після чого викинули їх у річку. Всі вони померли від переохолодження та отриманих травм.

«Китайці, схоже, принесли каміння, залізні прути і палиці, всіяні цвяхами. Індійці також при собі щось мали», - сказав Нітін Гохале, індійський оборонний аналітик. Навіть через добу після зіткнення індійський майор і капітан, як повідомляється, знаходяться під вартою в Китаї.

Уряд Китаю не став вибачатись. Він заявив, що Індія порушила домовленості і її армія «двічі незаконно перетинала кордон, спровокувала конфлікт і напала на китайських військових». Якщо солдати НВАК дійсно були вбиті, то вони стали першими бойовими втратами Китаю (не враховуючи миротворчу діяльність) після сутичок із В'єтнамом в 1980-х рр.

Індійські чиновники також посилили риторику про повернення контролю над всією територією колишнього князівства Кашмір, включаючи територію, неправомірно отриману Китаєм від Пакистану в 1963 році. Індія також стурбована зростаючим економічним і політичним впливом Китаю на своїй периферії в Пакистані, Непалі, Бутані, Бангладеші та Шрі-Ланці. Індію турбує і зростаюча активність військово-морських сил Китаю в Індійському океані.

Квартет країн, скептично налаштований по відношенню до Китаю і відомий як «четвірка», включає Америку, Австралію, Індію і Японію. Представники цих країн в даний час регулярно зустрічаються. Прикордонний інцидент в Ладакху, ймовірно, прискорять і військове зближення.

Індія в даний час має серйозну військову і дипломатичну напруженість з трьома своїми сусідами. 12 червня 2020 непальські прикордонники вбили громадянина Індії на тлі окремої прикордонної сварки між Індією і Непалом. Відносини з Пакистаном також додатково погіршилися після загибелі індійського військовослужбовця 14 червня 2020 в результаті пакистанської стрільби в Кашмірі. А в ніч на 16 червня 2020 індійські солдати загинули в конфлікті з військами Китаю.

Варто не забувати і про те, що ставлення місцевого населення до Китаю дуже складне - регіон не дарма називають другим Тибетом. У роки Тибетського повстання і культурної революції в КНР, коли буддійська спадщина навмисно викорінювалося комуністами, Ладакх заповнили біженці з Тибету, і анти-китайські настрої з тих пір там дуже сильні.

Колишній штат Джамму і Кашмір в Індії публіцисти-футурологи часто називають місцем, з якого може початися третя світова війна. Адже навколо нього зійшлися і брязкають зброєю три титани - 200-мільйонний ісламський Пакистан, Індія з населенням 1,353 мільярда і Китайська Народна Республіка, в якій проживає 1,393 мільярда людей.

Слід зазначити, що лінія фактичного контролю в долині Галван насправді погано розмежована. Наявність річок, озер і снігових покровів означає, що лінія може змінитися. А солдати з обох сторін представляють дві найбільші армії світу.

 

Сергій Джердж,

голова Української республіканської партії,

кандидат політичних наукУкраїнська Республіканська Партія - офіційний сайт
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України