• Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
Цілі наші шляхетні і відкриті, засоби наші чесні і мирні. Ми переможемо!
ПЕРША УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СУЧАСНОСТІ

Країни, в яких при владі республіканці, підтримують власних фермерів. А Україна?


 

Більшість європейських країн наають субсидії аграрному сектору, прагнуть переорієнтувати його на створення інфраструктури і довгострокових активів, щоб підвищити продуктивність сільського господарства і створити більше можливостей для працевлаштування в сільських районах.

А як дбає наш уряд про фермерів українських? Що робиться для зростання доходів селян і відповідно збереження людського потенціалу в селах. Переїзд до міста через безробіття, відсутність доходів та гідної зарплатні часто завершується взагалі міграцією в іншу країну в пошуках роботи.

Ключові структури, які впливають на аграрну політику – це так-звані агрохолдинги, які використовують сотні тисяч гектарів землі. Як наслідок - сільське господарство втрачає природну повноструктурність і цілісність. Рільництво звелося до вирощування кількох культур. Тваринництво занедбане. Через безробіття величезні території обезлюднюються. Контроль за землею та значною територією країни суттєво знизився. Візія держави щодо аграрної політики повинна полягати в тому, що сільське господарство для нації є більше, ніж тільки галузь бізнесової діяльності.

До прикладу: посередники закупляють у селян молоко по ціні меншій, ніж вартість мінеральної води в магазині. Тобто праця селян не цінується. Чи є комплексне бачення сприяння фермерам? Збереження людей в наших селах – це не лише функціонування сільського господарства як галузі, це і зайнятість населення, і більш бережливе, ніж в агрохолдингах, ставлення до навколишнього середовища, це питання безпеки, адже українці живуть на своїй землі, яку і охороняють.

Іноді чути дискусію про те, яка економічна модель ефективніша – аграрна чи промислова? Дивна суперечка, адже одне іншому не заважає. Україна повинна бути і промисловою, і аграрною державою. Фермери не заважають поважним міністрам та промисловцям робити свою справу – будуйте колеги, будь-ласка, літаки, кораблі, танки, автомобілі і все інше. Питання тільки чи функціонує виробництво, і скільки літаків побудовано? Разом з тим, чому б не сприяти праці фермерів, налагодити переробку всього, що дає нам українське поле і експортувати продукцію з доданою вартістю.

Промисловці наголошують, що вартість 1 кг зерна на експорт – 20 центів, а вартість 1 кг авіаційного двигуна – 20 000 доларів. Чудово. Селяни, як і всі в Україні, не заперечують проти виробництва і експорту великої кількості авіаційних двигунів. Це паралельні процеси. Варто дати фермерам відповідні умови, надати преференції для створення кооперативів, допомогти для початку, далі вони самі все зроблять. Це змінить якість і безпеку на продовольчому ринку.

Як вийти Україні на стійке зростання ВВП? Один чи декілька заводів, навіть якщо їх часто показувати по телевізії, це глобальне завдання не вирішать. Якщо селянам надати преференції, відповідну законодавчу базу, правовий захист, пільгові кредити, можливість об’єднуватись в кооперативи, посприяти налагодженню в селах дрібного виробництва, інфраструктури, харчової і переробної промисловості, то мільйони рук українських селян, що не цураються важкої праці, зроблять в країні справжні економічні зміни, радикально збільшать загальнодержавний ВВП, а внаслідок цього зміцниться держава, національна валюта, припиниться еміграція. Сімейне фермерство також вирішує проблему працевлаштування на селі.

Є думка, що сімейні господарства програють агрохолдингам. Але ж насправді більше половини продукції виробляється тими, хто фактично юридично не є товаровиробником, тими, хто не захищений у правовому полі, тими, кому держава не допомагає у своїй діяльності.

В Україні індивідуальні господарства щороку виробляють 60% валового сільгосппродукту. При чому у користуванні в них перебуває 43% загальної площі сільськогосподарського призначення. Зважаючи на поширеність тіньових схем оренди землі, можемо припустити, що фактична площа, на якій відбувається вирощування, ще менша.

Європейська інтеграція дала розуміння, що в країнах ЄС основний акцент робиться на підтримку і розвиток саме сімейних фермерських господарств. В державах Західної Європи (старих членах ЄС (EU-15)) родинні ферми (індивідуальна власність) становлять 85% усіх сільськогосподарських підприємств, вони обробляють 68% землі сільськогосподарського призначення (проти 25% у Східній Європі) і вирощують 71% продукції.

Не зважаючи на догмат про ефективність великотоварного сільського господарства, країни Західної Європи віддають перевагу родинним фермам — за формою власності, та намагаються зберегти малий (до 20 га) і середній (до 100 га) розмір фермерського господарства.

Родинні ферми орієнтовані на високу врожайність, а агропідприємства — на комерційну ефективність. Родинні ферми вирощують більше різних одиниць продукції на 1 га, проте агропідприємства мають більший прибуток з 1 га, але разом з тим: кому цей прибуток дістається – питання риторичне. Вища врожайність створює умови для більшого експортного потенціалу, що позитивно впливає на зовнішньоекономічний баланс і допомагає нагромаджувати капітал на розвиток.

Українська історична традиція та орієнтація на європейські практики в аграрному секторі вимагають глибокого реформування сільського господарства на засадах утвердження фермерського устрою.

З 1 липня 2021 року можна буде легально продавати і купувати сільськогосподарську землю. На початку минулого століття володіння землею для селян це була можливість будувати своє майбутнє, забезпечити своїм сім’ям відповідний добробут. Чи не стане в наш час така легальність лише можливістю для мешканця села продати землю і виїхати, часто за межі країни?

Зняття мораторію на продаж землі – важливе  питання розвитку економіки. Але набагато важливіше, яку структуру сільського господарства буде створено після відкриття земельного ринку.

Чи впевнені ми в справедливості та чесності наших правоохоронних органів? Чи зможе довести свою правоту селянин у суперечці з агрохолдингом, де є цілий юридичний відділ при нашій корумпованій судовій системі?

Українські республіканці вимагають створити відповідне законодавство та державні програми, які б передбачали трансформацію теперішнього сільського господарства України в сучасну аграрну систему європейського типу, в якій важливим елементом буде захист та зміцнення фермерів, такий захист, який створює для своїх фермерів і об’єднана Європа.

 Сергій ДЖЕРДЖ,
голова Української республіканської партії,
кандидат політичних наук


Українська Республіканська Партія - офіційний сайт
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України