• Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
Цілі наші шляхетні і відкриті, засоби наші чесні і мирні. Ми переможемо!
ПЕРША УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СУЧАСНОСТІ

США vs Китай. Хто переможе?


Оскільки Китай все більше опиняється в пастці під владою автократів, ризик реалізовувати помилкові та катастрофічні рішення, прийняті його вищими лідерами, різко зростає. Хоча у звітах на папері, згідно даних комуністичної пропаганди, у Китаї, здається, все добре, Пекін має багато серйозних викликів. Великі перешкоди, такі як старіння населення та нинішня конфронтаційна політика, будуть гальмувати його прогрес.

Китай наразі святкує свою маленьку «перемогу» через вихід США з Афганістану, вважаючи, що американці програли цю війну, а також тому, що американці піддались підштовхуванню Китаю до припинення місії в Кабулі.

Виведення військ коаліції з Афганістану дозволить США зосередитися виключно на Китаї та Росії. США фактично зберегли свої ресурси для протидії Китаю. Тому китайська ейфорія буде нетривалою.

Елементом нової тихоокеанської політики США є створення спільно з Великобританією та Австралією військового союзу AUKUS. Також американці і британці передають Австралії технологію ядерних двигунів для нових австралійських підводних човнів.

Очевидним є нарощування військової присутності Китаю у Південно-Китайському морі та конфлікти Пекіну щодо морських територій з В'єтнамом, Індонезією, Філіппінами та іншими країнами регіону. Китай демонструє свою готовність захопити Тайвань, що спричинить до зростання впливу на частину Тихого океану в зоні, де відбувається до третини світових морських економічних перевезень.

AUKUS посилює організаційну спроможність протидіяти китайській експансії. В перспективі до цього об'єднання може долучитись і Канада.

Слід пам’ятати і про існуюче політико-економічне об'єднання QUAD між США, Австралією, Японією та Індією. Тут варто зазначити, що Індія посприяла розв’язанню суперечки щодо закупки французьких підводних човнів для Австралії, від яких Канберра відмовилась. Нью-Делі запропонував французам продати для їхніх ВМС французькі човни з ядерними двигунами.

У Вашингтоні 24 вересня 2021 року відбувся саміт учасників «чотирьохсторонього діалогу з безпеки» — індо-тихоокеанської групи QUAD. Переговори стосувалися питань безпеки, технологій та протидії пандемії коронавірусу.

Президент США Джо Байден, виступаючи на саміті QUAD, наголосив, що учасники так званої «четвірки» — це чотири демократії, які «знають, як домогтися успіху», і «готові прийняти виклик». «Ми всі живемо тут разом, в Індо-Тихоокеанському регіоні – регіоні, який ми хочемо бачити вільним від примусу, в якому поважаються суверенні права всіх націй і де суперечки вирішуються мирним шляхом і відповідно до міжнародного права», — сказав на саміті прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що за підтримки США в Індії буде вироблений додатковий мільярд доз вакцин і це стане великою підмогою для країн Індо-Тихоокеанського регіону в боротьбі з пандемією.

Китай уже висловив своє невдоволення самітом. Офіційний представник Міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь розкритикував саміт лідерів QUAD, назвавши групу «закритою клікою», і заявив, що плани «четвірки» «приречені на провал».

Економічна структура та конкуренція в США мають мало спільного з суперечливою ідеологією та економічними відносинами в Китаї.

Китайська мрія перемогти в конкуренції з США мало здійсненна. Китай, можливо, і зможе закрити кілька прогалин у змаганнях зі США, але він ніколи не зможе перевершити Америку. Звичайно, Китай як і раніше залишатиметься геополітичною силою та загрозою для всього світового порядку.

Чого варта заява колишнього посла Китаю в ООН Ша Цзукана про те, що Китай «повинен бути готовий здійснити ядерний удар першим» у відповідь на зростаючу присутність США в регіоні та стратегічне партнерство AUKUS, зазначає Daily Mail.

Ша Цзукан вважає, що настав час «переглянути і відрегулювати» давнє зобов’язання не завдавати ядерних ударів першими, так як військова присутність США збільшується. На думку дипломата, нинішня політика Пекіна має «моральний авторитет», але «не підходить» як відповідь на політику Вашингтона, яка може загрожувати безпеці в регіоні.

Америка прийняла економічну стратегію запобігання зростанню Китаю. Це внесло великі зміни у глобальні ланцюжки поставок, віддаючи перевагу США. Технологічна війна також означає, що Китай не отримає ноу-хау критичних технологій. Без сумніву, ці заходи ефективні.

Китай може рекламувати свій ВВП, але реалії в тому, що його дохід на душу населення становить 1/6 американського рівня. ВВП Китаю сягає лише 70% від американського. Звичайно, у Китаю ще є багато можливостей для зростання, але незрозуміло, чи зможе він виконати це завдання.

Коли в Пекіні усвідомили, що США можуть припинити постачання новітніх технологій, то пообіцяли вкласти великі інвестиції в науку та техніку, щоб зменшити свою вразливість. Однак це далека мрія. Навіть якщо Китай зможе догнати США за рівнем ВВП, його дохід на душу населення все одно становитиме лише ¼ доходу США.

Країна, в 4 рази багатша за свого найближчого геополітичного ворога, фактично має більше вільних коштів для інвестування у військові сили та науково-дослідні ідослідно-конструкторські роботи. Більше того, Китай старіє швидше за Америку. За оцінками ООН, у 2040 році середній вік у Китаї складе 46 років проти 41 року для США. В результаті очікується, що зростання Китаю сповільниться у 2030-х роках. Отже, в багатьох сферах лідерство Америки виявиться непереборним. У США і надалі працюватимуть найкращі дослідницькі університети світу, найновітніші технологічні фірми та найефективніші фінансові ринки.

Сама Комуністична партія Китаю є найбільшою перешкодою в гонці Китаю за США. Страх партії втратити владу змушує її тримати значний контроль над країною, роблячи кожен процес менш ефективним. Державні підприємства без підзвітності продовжуватимуть витрачати ресурси.

Чого варті проблеми китайського девелопера Evergrande, який є другим за величиною забудовником Китаю і який близький до дефолту. Загальний обсяг заборгованості Evergrande — майже 2 трлн юанів (понад $300 млрд). Дефолт Evergrande може спровокувати «ефект доміно» в будівельному секторі Китаю, який займає майже 25% ВВП країни.

Волюнтаристське правління китайської компартії - як помітно з її масштабних репресій проти найуспішніших технологічних компаній Китаю, таких як Didiта Alibaba— придушить інновації та зростання його технологічного сектору ефективніше, ніж санкції Америки.

Крім того, у Китаю немає справжніх союзників. Звичайно, є країни які погоджуються на китайський економічний або демографічний експеримент над ними, зокрема Пакистан і Росія. Китай оточений, на його думку, ворогами, яких насправді він створив сам, адже має територіальні претензії фактично до всіх сусідніх країн. Також Китай оточений і могутніми ворогами, такими як Індія та Японія. У США зовсім інша історія. Тому Китай набагато слабкіший, ніж думає більшість людей.

Сергій ДЖЕРДЖ

Голова Української республіканської партії, голова Громадської ліги Україна-НАТО, кандидат політичних наукУкраїнська Республіканська Партія - офіційний сайт
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України