• Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
  • Українська Республіканська Партія
Цілі наші шляхетні і відкриті, засоби наші чесні і мирні. Ми переможемо!
ПЕРША УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ СУЧАСНОСТІ

COVID-19 та українська економіка


 

 

 

 

Наталія СВІДЕРСЬКА,

членкиня Центрального Проводу Української республіканської партії

 

 

 

Поширення коронавірусу в світі робить надзвичайний вплив на світову та українську економіку.

За даними Національного банку України обсяг грошових переказів в Україну від трудових мігрантів за 2019 ріку склав 12,0 млрд доларів США. 

«Карантинні обмеження» для бізнесу введені в країнах Європейського Союзу, зокрема, в країнах традиційного перебування українських працівників – в Італії, Польщі, Іспанії, Португалії, Німеччині, Греції, Великобританії та інших. Відповідно скорочуються сезонні робітники, закриваються кафе, ресторани, готелі. Українці вимушені повертатись додому або не працювати якийсь час, поки ситуація з працевлаштуванням покращиться. Таким чином надходження валюти від заробітчан в Україну значно скоротиться.

Скорочення робочих місць відбувається не лише в Китаї чи Європі. Теж саме відбувається і в Україні. Зокрема, у міжнародних компаніях, або тих, хто працює з Китаєм чи країнами, де загострилась ситуація в зв’язку з пандемією COVID-19. Скорочується штат співробітників або зменшуються їхні зарплати.

Вже тепер ми бачимо закриття  або обмеження виробництва певних підприємств, передусім малого та середнього бізнесу. Це заклади громадського харчування, готельний та туристичний бізнес, сфера дозвілля, торгівля промисловими товарами, тобто сфери переважно «жіночої зайнятості»

В Україні очікується скорочення в даних галузях до 30%. Очевидним є те, що падіння продажів та ділової активності неминуче. Питання лише наскільки масштабним це буде? Передбачити складно. Адже це залежить від стану світового бізнес-клімату та його впливу на українську економіку, а також від темпів поширення коронавірусу та рівня паніки в суспільстві.

В Україні туризм, на відміну від Греції, Італії чи Іспанії, не належить до головних галузей бюджетних надходжень. За даними Міністерства економіки туризм іноземців в Україну приносить державі 2% ВВП. Проте тотальне його припинення негативно позначиться на малому і середньому бізнесі, який традиційно забезпечує сервіс у цій галузі.

Різноманітні готелі, кафе, бари, ресторани, розважальний бізнес, таксі, міський транспорт та авіаперевізники – всі вони зазнаватимуть збитків, і це значно вплине на рівень життя людей, задіяних у цих галузях.

Китай є одним із найбільших виробників і постачальників товарів від одягу та іграшок до високотехнологічної техніки і комплектуючих. Через коронавірус Китай опинився у економічній блокаді. Звичний товарообіг та ланцюжок поставки продукції по всьому світу порушився. Україна не має значного глобального впливу, але це все одно позначається на багатьох українських фірмах, пов’язаних із закупівлею товарів у Китаї. На багатьох підприємствах призупиняється виробництво. Деякі компанії можуть збанкрутувати. Водночас новий прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорить що Україна входить у нову фінансово-економічну кризу набагато сильнішою, ніж це було під час кризи 2008 року.

Паніка, спекулянти на ринках, обвал рубля в РФ, очікування гірших часів - все це не сприяє стабільності курсу гривні. Тобто очевидно, що коливання курсу гривні триватиме. Але немає підстав очікувати різкий обвал. Національний банк України накопичив великі золотовалютні резерви і готовий стримувати валютні стрибки. Також стабільності гривні додає і те, що фактично увесь ринок сільськогосподарської продукції та продуктів харчування є внутрішнім, і країна не потребує купівлі за кордоном продуктів харчування для споживання населенням. Навіть уряд, який заборонив на фоні зростання епідемії вірусу продаж за кордон засобів індивідуального захисту людини, не обмежує експорт агропродукції з України. 

Втім, для стабільної валютної системи в країні необхідна також і співпраця з МВФ. А саме 2020 рік є піковим у виплаті багатомільярдних боргів за попередні роки. В світлі глобальних проблем перспективи залучення іноземного капіталу можуть зменшуватись. Всі ці реальні фактори впливатимуть на економічний стан українців.

Проте криза постачання товарів та налагоджених зв’язків із Китаєм може відкрити нові можливості для українських виробників. Особливо це стосується малого та середнього бізнесу. Саме цей сектор економіки може заповнити вакуум, що створився внаслідок припинення постачань з Китаю та інших країн цілих секторів товарної продукції. В такому разі це створить робочі місця та посилить економіку країни.

https://hromadske.ua/posts/u-nacbanku-povidomili-skilki-groshej-zarobitchani-perekazali-v-ukrayinu-u-2019-roci

https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/IR_2020-Q1.pdf?v=4

https://www.radiosvoboda.org/a/news-trudovi-mihranty-z-ukrainy/30087119.htmlУкраїнська Республіканська Партія - офіційний сайт
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України